Podnośniki koszowe, należące do kategorii platform roboczych, są niezwykle pomocne w pracach na wysokościach oraz w uzyskiwaniu dostępu do trudno dostępnych miejsc do wykonywania prac, takich jak konserwacja, budowa i czynności w sytuacjach awaryjnych. W Polsce do obsługi podnośnika z wysięgnikiem wymagane jest odpowiednie przeszkolenie i uprawnienia. Przy pracy z podnośnikami koszowymi należy podjąć środki ostrożności, aby podnoszenie wysięgnika koszowego działało płynnie. Jeśli Twoja firma obsługuje podnośniki wysięgnika lub będzie pracować z podnośnikiem w najbliższej przyszłości, przedstawiamy siedem wskazówek dotyczących bezpiecznej pracy nad nimi lub wokół nich.

1. Uważaj na swoje otoczenie

Niezależnie od tego, czy obsługujesz podnośnik wysięgnika samodzielnie, czy pracujesz w pobliżu, pracownicy muszą uważać, aby uniknąć wypadków. Podobnie jak prowadzenie ciężarówki lub samochodu, prowadzenie podnośnika wymaga zwracania uwagi na to, co się dzieje dookoła. Na przykład, podczas obsługi podnośnika koszowego w pobliżu linii elektrycznych, należy być świadomym tych linii i zachować szczególną ostrożność, aby zapobiec porażeniu prądem elektrycznym – odpowiednia odległość między maszyną a liniami.

2. Nie przeciążaj podnośnika

Większość podnośników wysięgnika jest wyposażona w czujniki przeciążenia i nie podniesie się, jeśli przekroczysz bezpieczny limit. Jeśli nie ma czujnika nadwagi, przeciążenie może spowodować przewrócenie platformy. Preferowane jest zabieranie mniejszych ładunków (poniżej podanego limitu wagi na maszynie), nawet jeśli oznacza to kilka dodatkowych podróży.

3. Upewnij się, że podnośnik wysięgnika jest prawidłowo sprawdzony

Jeśli jesteś upoważniony do sprawdzenia maszyny, sprawdź, czy wszystkie części działają prawidłowo i czy podnośnik ma wystarczającą moc przed użyciem. Sprawdź również, czy nie ma wycieków i odpowiednio się z nimi uporaj. Jeśli podnośnik nie zostanie odpowiednio sprawdzony, może wystąpić awaria. Wszystkie podnośniki wysięgnika są wyposażone w przycisk zatrzymania awaryjnego; nigdy nie chcesz go używać, ale może się przydać, aby zapobiec wypadkom spowodowanym awarią.

4. Załóż uprząż

Aby uniknąć upadku z platformy, załóż uprząż i przymocuj ją do poręczy. Barierka została zaprojektowana tak, aby utrzymać Cię wewnątrz platformy, ale w przypadku silnego wiatru lub awarii windy, noszenie uprzęży może uratować Ci życie.

5. Nie używaj naziemnych elementów sterujących, jeśli ktoś inny obsługuje podnośnik

O ile nie ma sytuacji awaryjnej lub elementy sterujące pasażera nie działają, zawsze należy pozwolić pasażerowi na pełną kontrolę nad dźwigiem. Próba użycia dwóch różnych elementów sterujących jednocześnie może doprowadzić do awarii maszyny lub wypadku.

6. Uważaj na spadające przedmioty

Jeśli pracujesz pod windą, zawsze uważaj na przedmioty (w tym narzędzia, sprzęt i gruz), które mogą spaść na ziemię. Nasłuchuj wszelkich ostrzeżeń operatora podnośnika i reaguj szybko, aby uniknąć uderzenia, jeśli znajdujesz się na trajektorii obiektu.

7. Nie opieraj się o poręcze

Nawet jeśli nosisz szelki, nadal możesz wypaść z kosza, jeśli pochylisz się lub wisi nad barierkami. Jeśli nie możesz czegoś dosięgnąć, odpowiednio dostosuj położenie i wysokość podnośnika. Oznacza to również, że nie powinieneś używać drabin ani niczego innego dla dodatkowej wysokości.

Pamiętaj, że oprócz podanych tutaj wskazówek, ważne jest, aby podczas obsługi podnośnika wysięgnika zawsze przestrzegać ustawowych norm, a także norm bezpieczeństwa producenta.

Aby zapewnić właściwą profilaktykę i bezpieczeństwo podczas obsługi podnośników wysięgników, możesz liczyć na zaawansowane doradztwo ze strony firmy OSA. Przy różnych wymaganiach bezpieczeństwa dotyczących obsługi podnośników wysięgnika ważne jest, aby ich przestrzegać, aby zapewnić odpowiednią profilaktykę i stałe bezpieczeństwo w miejscu pracy. Nasze wieloletnie doświadczenie w zakresie wynajmu podnośników wysięgnikowych wraz z operatorem, pozwala na oferowanie profesjonalnego doradztwa na miejscu. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc Ci obsługiwać podnośniki wysięgnikowe z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa.