Do uprawy i zbioru plonów służą urządzenia maszyn rolniczych. Od czasów starożytnych ludzie używali tych narzędzi, aby pomóc im uprawiać i zbierać plony. Użyli narzędzi rolniczych, aby gleba była luźna i ostra, aby zebrać dojrzałe plony. Ta modyfikacja wczesnych narzędzi doprowadziła do opracowania małych narzędzi ręcznych, które są używane w ogrodnictwie na małą skalę, takich jak motyka, grabie, kielnia. A duże narzędzia doprowadziły do opracowania dużych narzędzi ręcznych, takich jak nożyce do trawy, zestawy narzędzi ogrodniczych i sekatory.

Najważniejszym elementem nowoczesnego rolnictwa jest ciągnik. Zapewnia wiele innych narzędzi i dostarcza moc do pracy maszyn ciągniętych za ciągnikiem. Ciągniki mogą być również skonfigurowane do jazdy w celu obsługi sprzętu, takiego jak rozdrabniacze paszy, pompy i agregaty prądotwórcze.

Do prac związanych z uprawą roślin opracowano wiele rodzajów narzędzi. Obejmują one sadzenie, pielenie, nawożenie i zwalczanie szkodników.

Co to są maszyny rolnicze?

Maszyny rolnicze to maszyny używane w rolnictwie dla rolnictwa. Istnieje wiele rodzajów sprzętu używanego przez rolników, są to narzędzia ręczne, elektronarzędzia takie jak traktory. Ten sprzęt jest używany zarówno w rolnictwie ekologicznym, jak i nieorganicznym. Przejdźmy teraz do szczegółów dotyczących typów maszyn rolniczych, zastosowań i ich znaczenia.

Znaczenie, zastosowanie i typy maszyn rolniczych

Traktor

Ciągnik jest pojazdem rolniczym. Na ciągniku można zamontowac inne narzędzia rolnicze, a także można go użyć jako źródło energii, jeśli narzędzie jest zmechanizowane. Ciągnik rolniczy służy do ciągnięcia i pchania maszyn rolniczych. Służy do orki, bronowania lub sadzenia.

Istnieją dwa rodzaje traktorów/ciągników:

  • ciągnik czterokołowy
  • ciągnik gąsienicowy

Kultywator gleby

Kultywator to narzędzie rolnicze do mieszania i sproszkowania gleby przed sadzeniem. Usuwa również chwasty oraz napowietrza i spulchnia glebę po rozpoczęciu wzrostu uprawy.

Pług

Pług służy do wstępnej uprawy gleby w celu przygotowania do siewu nasion i sadzenia. Celem orki jest odwrócenie górnej warstwy gleby. Wydobywa na powierzchnię świeże składniki odżywcze i pozostałości po poprzednich uprawach, umożliwiając ich rozpad. W nowoczesnych zastosowaniach orka jest zwykle pozostawiana do wyschnięcia, a następnie bronowana przed sadzeniem.

Brony

Brony to narzędzie do uprawy powierzchni gleby. Różni się działaniem od pługa i służy do głębszej uprawy. Są często używane do wykonywania prac orkowych na polach. Zapewniają delikatniejsze wykończenie dla dobrej struktury gleby, odpowiedniej do siewu i sadzenia.

Znaczenie maszyn rolniczych

1. Wprowadzenie sprzętu z zaawansowaną technologią zmniejszyło pracę fizyczną.

2. Pomagają rolnikom produkować wymagany rodzaj towarów w żądanej ilości, w przeciwieństwie do dawnych lat, kiedy ludzie i konie byli nadmiernie wykorzystywani.

3. Znając średnią wydajność maszyn i liczbę dostępnych dni roboczych, możliwy jest skuteczniejszy wybór maszyn.

4. Skrócenie czasu pracy w rolnictwie dzięki dużej ilości pracy wykonanej w przewidzianym czasie.

5. Pod względem kosztów pomagają rolnikom i korporacjom oszczędzać kapitał i siłę roboczą.

6. Aby rozszerzyć działalność, rolnicy mogą inwestować w maszyny i ich konserwację zamiast płacić pensje pracownikom, przyspieszając w ten sposób produkcję.

7. Maszyny rolnicze poprawiają jakość towarów i pobudzają produkcję rolno-spożywczą na rynku.

Rodzaje maszyn rolniczych

Współcześni rolnicy używają szerokiej gamy sprzętu do celów rolniczych, dzięki czemu wydajność techniczna jest na wyższym poziomie.

  • Przetwarzanie ziemi
  • Nawożenie gleby i roślin
  • Zbiór i transport

Maszyny rolnicze używane do uprawy gleby

Kultywator: Sprzęt do kultywatora to urządzenie rolnicze do mieszania i sproszkowania gleby przed sadzeniem lub usuwaniem chwastów oraz napowietrzania i spulchniania gleby po wzroście. Jest obsługiwany przez traktor i miesza glebę na większą głębokość niż brona (która normalnie nie jest zasilana). Wiele z nich jest wyposażonych w hydrauliczne skrzydła, które składają się, aby jazda po drogach była łatwiejsza i bezpieczniejsza. Do ogrodnictwa używa się różnych urządzeń, ale bardzo małych.

Kultywator prążkowany: To sprzęt rolniczy, który kruszy grudki ziemi, eliminuje kieszenie powietrzne i dociska małe kamienie, aby stworzyć gładkie, mocne podłoże do siewu. Kultywator prążkowany posiada wał prążkowany, podczas gdy wał gładki lub wałek prążkowany może być określany jako wał polowy lub wał walcowy. Wielu rolników uważa, że ​​terminy te wzajemnie się wykluczają, ale inni uważają, że prążkowany jest kategorią walców polowych.

Pług: W przygotowaniu do siewu nasion pług służy do wstępnej uprawy gleby. Kluczową rolą orki jest odwrócenie górnej warstwy gleby i wyniesienie na powierzchnię świeżych składników odżywczych. To napowietrza glebę i zwiększa zatrzymywanie wilgoci. W nowoczesnych zastosowaniach pozostawia się zwykle do wysuszenia zaoranego pola, a następnie bronuje przed sadzeniem.

Glebogryzarka: jest również określana jako motyka obrotowa lub pług obrotowy. Jest to zmotoryzowane urządzenie, które używa wirujących ostrzy do uprawy gleby. Glebogryzarki są napędzane samodzielnie lub ciągnięte za ciągnikiem jako jego przedłużenie.

Uprawa pasowa: Uprawa pasowa to minimalna metoda zarządzania uprawą gleby. Łączy to zalety suszenia i ogrzewania gleby tradycyjnej uprawy z zaletami ochrony gleby bez orki poprzez niszczenie tylko części gleby stanowiącej linię nasion. Uprawa ta odbywa się za pomocą specjalnych narzędzi i powoduje wielokrotne przejazdy, w zależności od użytego narzędzia uprawowego i warunków panujących na polu. Każdy rząd uprawiany pasmowo ma zazwyczaj około 8-10 cali szerokości.

Brony: Maszyny do bronowania są używane do uprawy powierzchniowej. Różni się od pługa, który jest używany do głębszej uprawy w swoim działaniu. Bronowanie jest często wykonywane przez orkę na polach, aby sprostać wyboistemu końcowi. Głównym celem tego bronowania jest rozbicie grudek gleby i zapewnienie drobniejszego wykończenia, dobrej struktury gleby, idealnej do siewu i sadzenia. Bronę można stosować po wysiewie do niszczenia chwastów i upraw okrywowych. Istnieją trzy główne typy bron: brony z kolcami, brony wleczone i brony talerzowe.

Maszyny rolnicze używane do sadzenia

Siewnik: Jest to urządzenie do umieszczania nasion w równomiernym tempie i na kontrolowanej głębokości, z ustawieniem lub bez takiego ustawienia, aby przykryć je ziemią w ciągłym przepływie w bruzdach. Zapewnia to równomierne rozprowadzenie nasion. Przy dokładnej dawce i głębokości siewu, siewnik wysiewa nasiona, zapewniając przykrywanie ich glebą. Chroni to je przed zjedzeniem lub wysuszeniem przez zwierzęta w wyniku ekspozycji na słońce.

Siewnik do rozsiewu: Siewnik do rozsiewania lub rozsiewacz to powszechnie używane narzędzie do rozsiewania upraw, wapna lub nawozów.

Siewnik do nawozu: Siewniki są wyposażone w przystawkę do rozsypywania nawozu; równomiernie rozprowadzić nawóz na polu. Nazywa się to materiałem siewnym do nawozu. Taki siewnik ma szeroką skrzynię nasienną podzieloną wzdłużnie na dwie komory, jedną na nasiona i jedną na nawozy.

Maszyny rolnicze używane do nawożenia i zwalczania szkodników

Rozrzutnik obornika: Rozrzutnik obornika jest również znany jako rozstrząsacz obornika jest to maszyna rolnicza do rozwożenia, rozdrabniania i równomiernego rozrzucania obornika na polu. Rozstrząsacz to jednoosiowa lub dwuosiowa skrzynia z przenośnikiem podłogowym, wyposażona w tylnej części w urządzenie rozdrabniające i rozrzucające obornik. Jeśli chcesz wynająć rozrzutnik obornika w przystępnej cenie, zobacz na naszą stronę Wynajem Rozrzutnika Obornika, firma OSA oferuje wynajem już od 1 dnia.

Zbiornik na gnojowicę: Zbiornik na gnojowicę to pojazd ze zbiornikiem i pompą, który może być używany do nawożenia pól gnojowicą (połączenie obornika i wody). Jeśli użyźnimy pola, pod koniec sezonu otrzymamy więcej roślin.

Opryskiwacz: Opryskiwacz to urządzenie służące do nanoszenia herbicydów, pestycydów i nawozów na uprawy rolne. Opryskiwacze są zróżnicowane pod względem wielkości, od jednostek przenośnych (typowe plecaki zasilane sprayem) po jednostki samobieżne współpracujące z ciągnikami.

Typy maszyn rolniczych używane do nawadniania

Sprzęt do nawadniania: Do nawadniania stosuje się różne rodzaje sprzętu do nawadniania, w zależności od możliwości finansowych operatora gospodarstwa i adekwatności metody do źródeł wody.

System tryskaczy przeciwpożarowych: Pożarowa instalacja tryskaczowa jest skuteczną formą ochrony przeciwpożarowej polegającą na doprowadzaniu wody do sieci, zapewniającej odpowiednie ciśnienie i natężenie przepływu do konstrukcji rurowej doprowadzającej wodę, do której łączą się tryskacze przeciwpożarowe.

Centralne nawadnianie: Nawadnianie to zwykle sztuczne przenoszenie wody do gleby, aby pomóc w uprawie roślin. Stosowany jest głównie do produkcji roślinnej na terenach suchych i przy niedoborach opadów, ale do ochrony upraw przed mrozem. Nawadnianie to odwrotna procedura odwadniania, która polega na naturalnym lub sztucznym usunięciu z danego obszaru wód powierzchniowych i podpowierzchniowych.

Maszyny rolnicze do sprzętu żniwnego i młócącego

Sprzęt do zbioru to mechaniczne urządzenia używane do zbioru upraw. Istnieje kilka typów maszyn do zbioru, które są zazwyczaj podzielone na kategorie według roślin. Poniżej znajduje się część używanego sprzętu do zbioru;

Kombajn zbożowy: Kombajn zbożowy to narzędzie, które łączy w sobie ścinanie, młócenie i czyszczenie zbóż. Kombajn jest maszyną jednoetapową służącą do jednoczesnego koszenia, młócenia i transportu zastępującą w przeszłości używane kosiarki i młocarnie. Kombajn zbożowy jest wykorzystywany głównie do zbioru ziarniaków i zbóż: pszenicy, jęczmienia, żyta, owsa czy pszenżyta. Zmodyfikowany i zaadaptowany może służyć również do zbioru rzepaku, kukurydzy, słonecznika czy roślin motylkowych (groch, łubin i inne). Jeśli interesują Cię usługi wykonywane kombajnem zbożowym, zobacz na naszą stronę Kombajn zbożowy – firma OSA posiada w swojej ofercie kombajn zbożowy firmy Massey Fegruson Beta 7270.

Sierp: Narzędzie sierpowe to zakrzywione, ręczne urządzenie rolnicze, które jest zwykle używane do zbioru zbóż lub koszenia trawy na siano. W dzisziejszych czasach sierp jest już bardzo rzadko używany.

Kosiarka: Kosiarka to narzędzie do cięcia roślin lub trawy. Kosiarka może być napędzana elektrycznie lub spalinowo, obsługiwana ręcznie lub przyczepiona do ciągnika.

Maszyny do zbioru plonów/prasa: Narzędzia mechaniczne, które są budowane do zbierania roślin pastewnych uprawianych na wyżynach lub polach i jednocześnie formują uprawy (prasują)w  bele lub snopki, nazywane są maszynami do zbioru roślin. System taki składa się z ze bieraka i elementu prasującego, czyli tworzącego bale.

To wszystko o stylach maszyn rolniczych, narzędzi rolniczych, maszynach rolniczych i ich zastosowań. W razie pytań odnośnie wynajmu rozrzutnika lub kombajnu zbożowego od firmy OSA zapraszamy do kontaktu z naszym biurem obsługi klienta.