CO TO JEST PODNOŚNIK WYSIĘGNIKA?

Rodzaj podnośnika pneumatycznego, podnośniki wysięgnikowe (podnośniki koszowe) umożliwiają zarówno zasięg poziomy, jak i pionowy. Są przydatnym sprzętem do prac na zewnątrz, zadań przemysłowych i projektów budowlanych. Podnośniki wysięgnikowe umożliwiają większy zasięg niż podnośniki nożycowe, ale zazwyczaj mają mniejszą platformę roboczą. Podnośniki wysięgnikowe ułatwiają dotarcie do trudnych miejsc i wysokości. Zapewniając bezpieczniejsze miejsce do pracy na dużych wysokościach niż przy standardowej drabinie lub podnośniku, zapewnia bezpieczny sposób wykonywania pracy na dowolnej wysokości.

BUDOWA I ELEMENTY PODNOŚNIKA KOSZOWEGO

Podstawowymi elementami podnośnika wysięgnika są platforma lub łyżka z długim ramieniem przymocowanym do uziemionej podstawy. Ramię jest kontrolowane przez hydrauliczny układ podnoszący, który umożliwia jego wysunięcie i podniesienie w celu przeniesienia ludzi lub materiałów na nowe wysokości. Istnieją dwa główne typy podnośników: podnośniki przegubowe i podnośniki teleskopowe. Podnośniki przegubowe mają ramiona, które wyginają się, podczas gdy podnośniki teleskopowe mają ramiona proste. Podnośniki teleskopowe mają większą nośność, a zdolność zginania przegubowego podnośnika ułatwia przemieszczanie łyżki wokół przedmiotów.

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY WYSIĘGNIKIEM A PODNOŚNIKIEM NOŻYCOWYM?

Innym rodzajem podnośnika jest podnośnik nożycowy. Różnica między nimi polega na tym, że podnośnik nożycowy porusza się ściśle w górę iw dół, podczas gdy wysięgnik umożliwia wysunięcie do przodu i – w zależności od typu ramienia – może zapewnić bardziej elastyczny ruch na wysokości.

TYPOWE ZASTOSOWANIA PODNOŚNIKA WYSIĘGNIKA

Ilekroć projekt wymaga pracy na podwyższonych wysokościach, wykonawcy wybierają podnośnik wysięgnika. Zwiększona stabilność, łatwa mobilność i większe możliwości zapewniają większe bezpieczeństwo pracowników pracujących na wysokości i mogą pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa i wydajności projektu. Podnośniki wysięgnikowe mogą być pomocnym narzędziem podczas wykonywania projektów w powietrzu. Projekty te obejmują między innymi:

 • Naprawy na dużych wysokościach
 • Wznoszenie rusztowań
 • Zbieranie owoców w gospodarstwach
 • Malowanie ścian i sufitów
 • Prace oświetleniowe i elektryczne
  Zawieszanie konstrukcji

WYBÓR NAJLEPSZEGO PODNOŚNIKA DO PRACY

Podnośniki wysięgnikowe najlepiej stosować, gdy potrzebne jest coś wyższego niż wózek widłowy. Mogą być wyposażone w opony, bieżniki lub gąsienice i mają napęd na dwa lub cztery koła. Mogą być również używane na zewnątrz lub wewnątrz i zasilane olejem napędowym, gazem, elektrycznością lub mieszanką o mocy hybrydowej. Podnośniki są również dostępne w różnych rozmiarach, wysokościach platformy i możliwościach wysięgnika. Istnieją proste i przegubowe podnośniki na różnych wysokościach platformy. Wiele wind ma możliwości samopoziomowania, dzięki czemu operatorzy mogą je skonfigurować i rozpocząć korzystanie z nich w krótkim czasie.

JAKIE PYTANIA NALEŻY ZADAĆ PRZED WYPOŻYCZENIEM PODNOŚNIKA?

Zadawanie różnych pytań może pomóc Ci znaleźć najlepszą windę do pracy. Kilka przykładów pytań i spraw do rozważenia to:

 • Jakiego rodzaju ruchu potrzebujesz?
 • Jak wysoko musisz pracować?
 • Ile osób i ile materiału potrzebujesz do przeniesienia na żądaną wysokość?
 • Jakie są warunki na budowie?
 • Jakie możliwości źródła zasilania masz na miejscu?
 • Jakie są ograniczenia przestrzenne miejsca pracy i obszaru pracy?

Odpowiedź na te pytania wskaże wysokość platformy, rodzaj wysięgnika, niezależnie od tego, czy należy ją śledzić, czy jeździć na kołach z napędem na dwa lub cztery koła. Pomaga to kontrahentom ustalić, czy lepszym rozwiązaniem jest wynajem podnośnika wysięgnika lub podnośnika nożycowego.