Środek transportu jest ważnym czynnikiem podczas planowania procesu wysyłki. Poza kosztami, przy określaniu formy transportu należy ocenić pilność przesyłki, wartość wysyłanego towaru, a także rozmiar i wagę towaru. W tym wpisie chcemy pomóc Ci określić, który tryb jest najlepszy do transportu Twojego ładunku.

Transport morski

Ze względu na wielkość lub objętość istnieje kilka rodzajów ładunków, których przewożenie innymi środkami transportu niż drogą morską
nie może być lub jest ekonomicznie nieopłacalne. Transport morski jest tańszą metodą wysyłki towarów, ale wadą jest dłuższy czas transportu. Inną korzyścią dla frachtu morskiego jest to, że rozmiar i waga mogą stanowić problem dla transportu lotniczego; nie jest przeznaczony do transportu morskiego. Fracht morski jest dość szeroko wykorzystywany do transportu towarów masowych, takich jak produkty rolne (pszenica, kukurydza, soja itp.), Węgiel, ruda żelaza lub mokre produkty masowe, takie jak ropa naftowa i ropa naftowa. Również większe przedmioty o nietypowych kształtach, w tym silniki i śmigła, mogą również poruszać się w tym trybie, w zależności od tego, jak wrażliwy jest czas dostawy. Transport morski jest również preferowanym środkiem transportu w przypadku przewozu ładunków masowych i ciężkich, takich jak minerały, metale, rudy, zwoje stali itp., Których przewóz nie byłby możliwy drogą lotniczą.

Kluczowe zalety transportu morskiego obejmują:

 • Nadaje się do szerokiej gamy produktów o długich terminach realizacji
 • Duże ilości. Pojedynczy, bardzo duży kontenerowiec może przewozić +/- 20000 dwudziestostopowych jednostek równoważnych (TEU)
 • Najbardziej przyjazny dla środowiska spośród wszystkich rodzajów transportu
 • Ekonomiczny. Żegluga liniowa jest najbardziej wydajnym środkiem transportu towarów
 • Szeroki zasięg na całym świecie
 • Wiele opcji przewoźników dla nadawców

Transport lotniczy

Transport lotniczy jest krytycznym środkiem transportu. Obsługuje rynki i łańcuchy dostaw, które wymagają szybkości. Jeden z najlepszych przykładów sięga roku lat 90-tych, kiedy producenci komputerów, takich jak Apple lub IBM zaczeli wprowadzać innowacje w skomplikowanych szczegółach zarządzania łańcuchem dostaw. W tamtym czasie większość producentów komputerów przewoziła produkty drogą morską, co było rozwiązaniem znacznie tańszym niż fracht lotniczy. Wykorzystano zalety transportu lotniczego i zastosowano innowacyjną strategię. Inne branże, takie jak przemysł motoryzacyjny i handel detaliczny, również wykorzystują transport lotniczy w celu uzupełnienia zapasów „just in time” (JIT). Również łatwo psujące się towary, takie jak żywność, kwiaty i niektóre leki, również korzystają z krótszego czasu transportu. Kolejną zaletą dla transportu lotniczego jest ogólnie mniejsza liczba przeładunków, więc prawdopodobieństwo uszkodzenia lub kradzieży jest mniejsze w przypadku transportu lotniczego.

Ale transport lotniczy ma również swoje wady, takie jak jeden z najdroższych ze względu na wymaganą prędkość i używane paliwo. Ma również swoje ograniczenia dotyczące rozmiaru i wagi. Organy regulacyjne ograniczają to, co można, a czego nie można transportować drogą powietrzną, w związku z czym przedmioty o dziwnych kształtach lub bardzo duże mogą być bardziej odpowiednie dla innych środków transportu.

Kluczowe zalety transportu lotniczego obejmują:

 • Szybki transport
 • Mniej przeładunków
 • Mniej dokumentacji
 • Niezawodny przyjazd i odloty
 • Zwiększony poziom bezpieczeństwa ładunku

Transport kolejowy

Innym środkiem transportu, który jest również uważany za opcję „ekologiczną”, jest kolej. Pociągi spalają mniej paliwa na tonokilometr niż pojazdy drogowe, a pociąg, który może mieć nawet 100 wagonów, potrzebuje tylko jednego kierowcy. Istnieją jednak pewne dodatkowe koszty, które są ponoszone podczas podróży koleją: na każdym końcu tranzytu kolejowego będzie potrzebna dostawa drogowa, a transport kontenera między pociągiem a pojazdem drogowym będzie kosztował windę. Przeciętnie dłuższe przejazdy koleją są zwykle tańsze, a krótsze podróże drogowe. Punkt neutralności kosztowej zależy od wielu czynników, które są specyficzne dla trasy i towaru, ale ogólnie można oczekiwać, że punkt neutralności kosztowej będzie znajdował się w odległości od 300 do 400 km.

Transport kolejowy ma pewne zalety, takie jak transport wszystkich kontenerów na miejsce za jednym razem, a jednocześnie jest przyjazny dla środowiska, ponieważ pociąg uwalnia znacznie mniej CO2 niż samolot.

Kluczowe korzyści z transportu kolejowego obejmują:

 • Niezawodne czasy tranzytu i harmonogramy
 • Kolej jest najbardziej wydajną formą transportu lądowego. Jeden pociąg może przewieźć równowartość ponad 400 ciężarówek
 • Szybkie i ekonomiczne dostawy na duże odległości. Zwykle ponad 500 mil
 • Tradycyjnie kolej ma dobre wyniki w zakresie bezpieczeństwa.
 • Pomaga w łagodzeniu zatorów drogowych, obniżając w ten sposób emisje

Transport drogowy

Transport drogowy jest jednym z najpowszechniejszych ze wszystkich środków transportu. Jest szeroko stosowany na kontynentach, takich jak Europa, Afryka i Ameryka Północna. Jednolity proces dotyczący dokumentów celnych zapewnia płynny przepływ towarów nawet w różnych stanach i krajach.

Transport drogowy ma kilka zalet w porównaniu z innymi środkami transportu, takimi jak:

 • Opłacalność
 • Szybka i zaplanowana dostawa
 • Dostawy lokalne, zagraniczne, długodystansowe lub krótkie, nawet na obszarach wiejskich
 • Elastyczna obsługa
 • Oszczędność kosztów pakowania w porównaniu z innymi trybami
 • Śledzenie i śledzenie ładunku i ciężarówki
 • Kompletna usługa od drzwi do drzwi i jest to jeden z bardziej ekonomicznych środków transportu.

Jednak transport ciężarowy jest w pewnym stopniu ograniczony co do tego, co może przewieźć ze względu na wielkość używanych pojazdów oraz ograniczenia dotyczące rozmiaru i wagi. Kolejnym ograniczeniem jest to, że ma na nie wpływ pogoda, warunki drogowe i natężenie ruchu.

Podsumowanie – z jakiego środka transportu należy skorzystać?

Istnieje wiele opcji transportu towarów i może nie być jednego rozwiązania dla Twoich potrzeb transportowych. Każdy środek transportu ma swoje zalety i wady. Priorytetyzacja potrzeb, zrozumienie przesyłki i porównanie kosztów jest ważne przy planowaniu wysyłki i wyborze najlepszego środka transportu.