Duże ciężarówki komercyjne są jednym z podstawowych środków transportu ciężkich ładunków. Codziennie przewożą miliony ton niebezpiecznych materiałów, chemikaliów i ciężkiego sprzętu po europejskich autostradach. Materiały te obejmują paliwa do napędzania naszych samochodów, maszyny do obsługi fabryk oraz niebezpieczne chemikalia wszelkiego rodzaju i zastosowań. Przewozy drogowe ładunków utrzymują wiodącą pozycję w segmencie. Duże wolumeny przewozów drogowych towarów są spowodowane kilkoma czynnikami. Ciężarówki mogą sprawnie dostarczać przesyłki 24 godziny na dobę, niezależnie od rozkładów jazdy na lotniskach, kolejach i portach.

Jeśli planujesz przewozić towary, masz do wyboru różne typy ciężarówek. Każda ciężarówka w ruchu ma wyjątkowe możliwości. Różne typy ciężarówek nadają się do różnych zadań, takich jak wyprowadzanie lub nawet transport Twojego cennego samochodu sportowego z miejsca na miejsce. Czasami Twoje potrzeby mogą być tak specyficzne, że uniwersalne rozwiązanie nie ma zastosowania. Aby podjąć świadomą decyzję podczas transportu towarów, musisz znać różne rodzaje dostępnych samochodów ciężarowych i ich możliwości.

Poniżej przedstawiamy 8 różnych typów samochodów ciężarowych do wyboru podczas transportu towarów:

Typ 1: Naczepa Ciężarówka

Ciężarówki z naczepą to najpopularniejsze typy samochodów ciężarowych. Są w stanie zaspokoić większość Twoich potrzeb transportowych. Ciężarówka może być ładowana zarówno z tyłu, z boku jak i od góry, ale dopiero po zdjęciu pokrowca namiotu. Najprostszym sposobem opisania ciężarówki z naczepą bez pokrowca jest; wygląda jak duży pick-up. Ciężarówki naczepy mają maksymalną ładowność około 24 000 kg. Wózek przystosowany jest do transportu ładunków na paletach.

Typ 2: Prosta ciężarówka

Tego typu ciężarówki są również określane jako ciężarówka solówka, ciężarówka kostka lub furgon kostka. Prosta ciężarówka może przewozić ładunek na tym samym podwoziu, co kabina i jednostka napędowa. Można go jednak ładować tylko od tyłu. Są powszechnie używane do transportu rzeczy, takich jak meble i inne małe przedmioty. Wózki proste są wysoce zalecane do przeprowadzek. Są ulubieńcami większości ludzi podczas wyprowadzania się, ponieważ są bezpieczniejsze niż ciężarówka z naczepą. Chroni Twoje towary przed uszkodzeniem przez żywioły. Możesz go również użyć do przyspieszenia dostaw frachtu.

Typ 3: Ciężarówka z przyczepą Jumbo

Ciężarówka z przyczepą jumbo to po prostu ciężarówka z naczepą z większą przestrzenią. Dzieje się tak, ponieważ ciężarówka z przyczepą jumbo ma podłogę w kształcie litery G z kołami o małej średnicy. Tak jak ciężarówka z naczepą, maksymalna masa, jaką może przewieźć ta ciężarówka, wynosi 24 000 kg. Ciężarówka z przyczepą jumbo to najlepsza ciężarówka do transportu towarów o dużej objętości, które można załadować z tyłu, z góry i z boków.

Typ 4: Wózek z windą załadowczą

Wózek załadunkowy to ciężki sprzęt. Stosowany jest głównie do transportu dystrybucyjnego. Ta ciężarówka posiada mechanizm podnoszący, który ułatwia załadunek towarów. Wózek załadunkowy może udźwignąć maksymalny ciężar 500 – 2000 kg w zależności od typu zamontowanej do niego windy załadunkowej. Towar można załadować na ciężarówkę od tyłu.

Typ 5: Przyczepa do ciężarówki

Jedną z głównych zalet naczepy ciężarówki jest to, że umożliwia szybszy załadunek i rozładunek przedmiotów. Ma jedną z największych pojemności ładunkowych. Oznacza to, że masz dużo miejsca do przewożenia towarów. Ładowność przyczepy ciężarówki to 16-25t. Chociaż oferuje dużą pojemność ładunkową, nadal możesz napotkać pewne wyzwania podczas przewożenia ładunków o dużej długości. Naczepa ciężarówki chroni również Twój ładunek przed zniszczeniem przez żywioły.

Typ 6: Ciężarówka z platformą

Jak sama nazwa wskazuje, nadwozie tej ciężarówki to po prostu płaska platforma bez boków i dachu. Jest to bardzo popularny typ ciężarówki, być może ze względu na jego wszechstronność. Ciężarówka z platformą idealnie nadaje się do transportu towarów ponadgabarytowych. Możesz nim również przetransportować flotę samochodów na wystawę lub pokaz samochodowy. Ma ładowność 15-25t, a jego nadwozie umożliwia załadunek towaru od tyłu, od góry i z boków.

Typ 7: Przyczepa niskopodwoziowa

Przyczepa niskopodwoziowa to niezasilana przyczepa powszechnie używana do transportu wysokich przedmiotów. Widać to od razu po jego konstrukcji. Towary przewożone lub przewożone na naczepie niskopodwoziowej to takie, które przekroczyły prawnie dopuszczalną wysokość towarów przewożonych zazwyczaj na naczepie z platformą. Podobnie jak przyczepę z platformą, można ją ładować z boku, od góry i od tyłu.

Typ 8: Naczepy chłodnicze

Jak sama nazwa wskazuje, naczepy chłodnie służą do transportu produktów w stanie zamrożonym lub schłodzonym. Tego typu ciężarówki są wyposażone w jednostkę z kontrolowaną temperaturą, która pozwala kontrolować temperaturę wewnątrz naczepy, bez względu na to, jak gorąco lub zimno jest na zewnątrz. Naczepy chłodnie wyróżniają się tym, że przewożą delikatne przedmioty, które wymagają ostrożnego obchodzenia się i przechowywania w celu zachowania ich integralności. Są one jednak droższe niż standardowe przyczepy, ponieważ zużywają dodatkowe paliwo, aby utrzymać działanie systemu kontroli temperatury.

Charakter produktu, który chcesz przewieźć, decyduje o tym, jakie samochody ciężarowe lub naczepy idealnie nadają się do ich przewozu. Niezależnie od tego, czy chcesz przetransportować towary ponadgabarytowe lub o dużej objętości, czy może chcesz przetransportować swoje towary w stanie zamrożonym, istnieją różne typy ciężarówek, które spełnią Twoje dokładne wymagania. Przed wynajmem ciężarówki transportowej należy dokładnie rozważyć transportowane przedmioty i zabezpieczyć tylko taką ciężarówkę, która odpowiada Twoim potrzebom.